یکشنبه, 29 فروردين 1400

جمع آوری برگ های پاییزی و میوه های آلوده: جمع آوری برگهای کف باغ در پاییز و زمستان باعث کاهش چشمگیری در شیوع بیماری در باغات میشود، همچنین جمع آوری میوه های آلوده باعث کاهش آفاتی مانند زنبور مغز خوار پسته،مگس زیتون، مگس میوه مدیترانه ای و غیره میشود.
از بین بردن علفهای هرز:علف‌ های هرز انرژی خاک را مصرف می‌ کنند و باعث می‌ شوند برای به دست آوردن نیتروژن و آب بین گیاهان رقابت به وجود بیاید.
اندازه گیری پی اچ خاک: مهم‌ ترین نقش PH خاک، کنترل حلالیت عناصر غذایی در خاک است و رشد گیاهان را به‌ طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌ دهد. اگر آزمایش، اسیدیته بیش‌ از اندازه نشان بدهد باید آهک به خاک اضافه کنید. آهک بلافاصله اثر نمی‌ کند و چند ماه بعد، اثرات خود را نشان می‌ دهد؛ بنابراین اعمال آهک در فصل بهار بسیار دیر است. اگر برعکس، خاک قلیایی باشد باید گوگرد به آن اضافه نمایید.
حفاظت از سطح خاک در برابر سرما:با پوشاندن سطح خاک از یخ‌زدگی ریشه گیاهان جلوگیری خواهید کرد. بهتر است برای سطوح بزرگ از گیاهان مقاوم به سرمایی استفاده کنید که سطح موردنظرتان را پوشش می‌دهند. برای سطوح کوچک‌ تر نیز می‌توانید از مالچ پاشی بهره بگیرید. می‌ توانید از برگ‌ های پاییزی به‌ عنوان مالچ استفاده کنید.
آبیاری پاییزه درختان:درختان و بوته‌ های بالغ را می‌ توان به‌راحتی با آبیاری مناسب در پاییز در برابر سرما مقاوم کرد و از آسیب رسیدن به آن ها در زمستان که ناشی از ناتوانی در جذب آب از زمین یخ‌ زده است، جلوگیری می‌ کند. درختان را در اواخر پاییز بعد از برگ‌ ریزان و قبل از شروع سرمای شدید و یخ‌ زدگی زمین برای آخرین بار به‌صورت عمیق آبیاری کنید تا آن ها بتوانند زمستان را به‌ راحتی پشت سر بگذارند.

منبع :
مجله منزل | نویسنده: فاطمه مرادی