سه شنبه, 28 ارديبهشت 1400

اهمیت و کارکردهای اسید فولویک در تولید محصولات کشاورزی را می‌توان به شرح ذیل طبقه بندی کرد:
1)       اصلاح ساختار خاک: کلمه کلات از کلمه chele لاتین به معنای انبر با پیوند‌های یونی و کووالانسی یک عنصر را احاطه کرده و آن عنصر را به سمت مقصد حمل می‌کنند. اسید فولویک همچنین می‌تواند عناصر غیر آلی و سنگین مانند کلسیم، منیزیم، آهن، کبالت و پتاسیم را کلات کند به گونه‌ای که یون‌های کلسیم و آهن کلات شده دیگر قابلیت واکنش با فسفات ها، سولفات ها و اکسیژن را ندارند و در نتیجه دیگر در خاک رسوب نمی کنند. این اسید به راحتی توانایی کلات کردن بیش از 70 عنصر را دارا می‌باشد و به این ترتیب می‌تواند باعث اصلاح ساختار و افزایش توانایی جذب رطوبت در خاک و جذب عناصر گیاه شود.
2)      افزایش جذب: اسید فولویک باعث افزایش قدرت جذب غشاء سلولی شده و در داخل سلول به عنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند و ضمن تامین عناصر مورد نیاز عناصر سمی و خطرناک داخل سلول را کلات کرده و آن‌ها را به خارج سلول هدایت می‌کند.
3)     انتقال عناصر معدنی: اسید فولویک به علت وزن پایین به راحتی می‌تواند عناصر غذایی را جا به جا نموده و تا 60 برابر وزن خود را به داخل سلول حمل کند. این اسید قادر است با عناصر معدنی و فلزی ترکیباتی را به وجود آورد که خواص قبلی این عناصر را نداشته و دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به آنهاست. اسید فولویک حتی امکان حل کردن و حمل سیلیس تثبیت شده در خاک را هم دارا می‌باشد.
4)      افزایش مقاومت به نوسانات PH: گیاهانی که تحت برنامه غذایی منظم همراه با اسید فولویک قرار دارند. مقاومت بسیار بیشتری نسبت به نوسانات PH از خود نشان می‌دهند. در واقع اسید فولویک به عنوان یک جذب تنش (Shock absorber) عمل می‌کند. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر به چشم می‌آید که بدانیم افزایش اسیدیته باعث غیر قابل جذب شدن عناصر معدنی برای گیاهان می‌شود و PH قلیایی سبب گیاه سوزی می‌شود.
5)     جذب رادیکال‌های آزاد: اسید فولویک یک آنتی اکسیدان طبیعی است که جاذب رادیکال‌های آزاد بوده و با این عمل ضمن تامین الکترولیت‌های حیاتی سبب بالا رفتن قابلیت حمل و نقل مواد غذایی، تسریع در واکنش آنزیم ها، افزایش فعالیت، جابه جا کردن عناصر اصلی تا سایت پذیرنده شان و حفظ تعادل الکترو شیمیایی می‌شود.
6)      کاهش عناصر سمی در خاک: اسید فولویک با جذب سموم و آلودگی‌ها سبب تجزیه سریع سموم و کاهش آلودگی در خاک می‌شود. یکی دیگر از کارکردهای موثر فولویک اسیدها کاهش بقایای قارچ کش‌ها و حشره کش‌ها در خود گیاه است.
7)     افزایش مقاومت به تنش‌ها و بیماری‌ها:  در صورت محلول پاشی اسید فولویک، با توجه به وزن کم و قدرت نفوذ بالا به سرعت وارد گیاه می‌شود. اسید فولویک با افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در گیاه و نیز افزایش نفوذپذیری دیواره سلولی آب بیشتری را وارد سلول می‌کند که این امر سبب افزایش مقاومت گیاه به خشکی می‌شود که این قابلیت به ویژه در گیاهان آبدوست مثل برنج و جو و ... بیشتر نمایان می‌شود. یکی از خواص اسید فولیک‌ها بالا بردن درجه بریکس (یک معیار تعیین میزان شکر در محلول است که بستگی به میزان انکسار نور دارد و در صنایع نوشابه سازی و آب میوه استفاده می‌شود. یک درجه بریکس برابر است با یک گرم ساکاروز در 100 گرم محلول) در گیاهان است. گیاهان با درجه بریکس بالاتر به تنش های آبی مقاوم تر هستند. بالا بردن میزان فتوسنتز به خصوص در مناطق با دوره‌های ابری طولانی نیز از توانایی های اسید فولویک است. از دیگر قابلیت های اسید فولویک که در سالیان اخیر مورد توجه قرار گرفته است کاربرد آن در کشت‌های هیدروپونیک و فاقد خاک است. اضافه کردن اسید فولویک به محلول‌های غذایی بعد از هفته دوم سبب افزایش مقاومت به تنش‌ها در گیاهان گلخانه‌ای می‌شود. همچنین اسید فولویک با افزایش مواد معدنی و عناصر ریز مغذی در داخل گیاهان سبب افزایش مقاومت بر بیماری ها، قارچ ها و آفات می‌شود.

منبع: نشریه دنیای کشاورزی و سایت avanmz.ir